Prečo starneme? A je možné sa tomu vyhnúť?

Veda o starnutí – gerontológia – je dosť mladá, ale veľa je už známe o mechanizmoch starnutia. Je známe, že kalendár a biologický vek sa nemusia zhodovať. Hlavnou úlohou vedcov je nájsť príčiny starnutia a spôsoby, ako mu odolávať.

přihrádka

V posledných rokoch sa zrodilo a utieklo mnoho hypotéz, ktoré vysvetľujú starnutie. Stále viac vedcov sa opiera o antioxidačný koncept. Úžasný výskum a objavy sú spojené s hypotézou genetického programu. Veľkou obľubou a čo je najdôležitejšie, širokou praktickou aplikáciou sa môže pochváliť endokrinna teória. Americké detské boomery presvedčivo dokázali svetu, aký pokrok je možné dosiahnuť pomocou hormónov.

ANTIOXIDANTNÁ HYPOTÉZIA: PRIJÍMAJTE Q10 A CARNOSINE
Po prvýkrát sa o antioxidantoch hovorilo koncom 50. rokov. V tom čase súčasný darca Ústavu biochemickej fyziky RAS zistil, že niektoré látky (najmä rybí olej) vykazujú antioxidačnú aktivitu. Tento jav bol nazvaný – AOA. V sedemdesiatych rokoch 20. storočia bol prvý syntetický antioxidant vytvorený v ZSSR a objavil sa jeden z najslávnejších dnes, Q10. Jeho základom sú antioxidanty, systém vitamínov E, A, C a ďalšie zlúčeniny, koenzým Q10, hormóny melatonín, estradiol. Výhodou je, že pôsobia okamžite na mnohé z mechanizmov starnutia na úrovni buniek a na úrovni organizmu. Je to sila, ktorá pomáha opraviť takmer akékoľvek škody.

HYPOTÉZA GENETICKÉHO PROGRAMU: ELIXIR MLÁDEŽE NIE JE INVENTOVANÝ
Proces starnutia je pod najprísnejšou genetickou kontrolou – to je názor akademika Vladimíra Skulačeva. A ak existuje program, ktorý pomaly, ale iste vedie k smrti, znamená to, že v ňom môžete zasiahnuť, prekonfigurovať, spomaliť ho a dokonca ho zlomiť, ako hackeri robia. Kto alebo čo presne zahŕňa gény starnutia alebo vypne gény mládeže je stále veľkou otázkou. Predpokladá sa, že biologické hodiny, ktoré sa počítajú v našich rokoch, sú v mozgu – v hypotalame: pri 15, dáva jeden signál do tela, v 25 – druhom, a tým kontroluje náš program kvitnutia a vädnutia.
Biochemická samovražedná zbraň sa ukázala v podobe  voľných radikálov, ktoré sa vytvárajú v mitochondriálnych membránach (to sú naše vnútrobunkové "elektrárne", zdroje bunkovej energie).

hůl

Keď sa počet voľných radikálov stáva kritickým, bunka spustí program apoptózy (sebestačnosť). Mitochondria potrebujú obrancu, ktorý neutralizuje voľné radikály – antioxidant. Preto v roku 2003 skupina istého akademika začala s vývojom zásadne nového antioxidačného činidla, konkrétne na ochranu mitochondrií. V dôsledku toho bol vytvorený SkQ. Navrhnutý SkQ ľahko preniká lipidovou membránou mitochondrií. Ako elektrická lokomotíva vtiahne antioxidant a nastaví ho vo vnútornej vrstve membrány nanometrickou presnosťou.
Novinári okamžite nazvali tento objav ako elixír nesmrteľnosti. Táto látka však nezaručuje večný život. Jeho cieľom je, aby ste sa cítili lepšie a zdravšie aj v pokročilom veku.